

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Interface | SPI, Serial |
| Min Input Voltage | 2.4 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 18 mW |
| Power Dissipation | 18 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 24 |
| Input capacitance | 22 pF |
| Number of Inputs | 1 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Max Input Voltage | 5 V |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 128 ksps |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| power consumption | 8.5 mW |
| Resolution | 3 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 113.5 dB |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 2.5 V |
| Input Type | Differential |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.5 V |
| Configuration | ADC |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
